Spółka cywilna – czym jest i czy warto ją zakładać?

Na każdego, kto ma zamiar otworzyć własną działalność gospodarczą, będzie czekała decyzja dotycząca jej rodzaju. Niektórzy decydują się na spółki jawne, inni na akcyjne. My dziś skupimy się na spółce cywilnej. Zastanowimy się, jakie są jej wady, zalety i ogólna charakterystyka.

Spółka cywilna, jak sama nazwa wskazuje, określana jest w zapisach Kodeku cywilnego. Można powiedzieć o niej, że jest jedną z najprostszych form działalności gospodarczych, ponieważ nie posiada ona tak zwanej osobowości prawnej. Wynika z tego tyle, że podczas rozliczania podatku dochodowego patrzy się wyłącznie na ustawę na temat opodatkowania dochodowego osób fizycznych (a więc na mocy ogólnie stosowanego i znanego PIT-u).

spółka cywilna umowa prawna

Jakie są cechy spółki cywilnej?

Po pierwsze – spółka cywilna może operować na przeróżnych rodzajach księgowości – od tej skomplikowanej, aż po uproszczoną prowadzoną na przykład za pomocą programu do księgowania dostępnego w internecie. Takie rozwiązanie jest na pewno bardzo korzystne dla firm młodych i o małym kapitale. Koszty księgowości tego rodzaju są bowiem bardzo niskie.

Po drugie – spółki cywilne zgodnie z prawem rejestrowane są w placówkach miejskich lub gminnych – a więc w urzędzie miasta albo w urzędzie gminy. Dzięki takiej formie rejestracji działalności nie musimy obawiać się żadnych kosztów notarialnych, które w innych warunkach potrafią być przecież naprawdę wysokie.

spółka cywilna - co można do niej wnieść

Po trzecie – i to już nie będzie zbyt miła wiadomość – odpowiedzialność w spółce poniesiona może być przez każdego jej wspólnika – nawet gdy wina wynika z błędów wspólnika innego. Przykładowo: wspólnik A narobił sobie długów, przez co ścigany jest przez wierzyciela. Wierzyciel może wówczas zarówno obciążyć budżet przedsiębiorstwa, jak i indywidualne budżety poszczególnych jego członków.

Po czwarte – i to wiadomość przyjemna – profil spółki cywilnej jest o tyle przyjazny przedsiębiorcom, że pozwala na to, aby każdy z nich wniósł do firmy coś swojego. Mogą być to zarówno pieniądze, jak i umiejętności, a bywa nawet, że jest to po prostu praca na rzecz firmy.