Jaki sposób oszczędzania jest najlepszy?

banknoty Euro o różnych nominałach

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy warto trzymać pieniądze w domu? To dość kłopotliwa kwestia. Z jednej strony dają one poczucie bezpieczeństwa – przecież są tuż pod naszą ręką i w razie niefortunnych zdarzeń w naszym życiu, łatwo możemy je wykorzystać do pokrycia bieżących zobowiązań. Z drugiej strony, nie są one kompletnie oprocentowane i w przypadku włamania połączonego z kradzieżą, szybko możemy je stracić. Jak to jest z naszymi oszczędnościami?

Niskie oprocentowanie

banknoty euro w kieszeni spodniTo prawda, że w większości przypadków banki oferują bardzo niskie oprocentowanie. Ba, stwierdzimy nawet, że znalezienie lokaty terminowej czy konta oszczędnościowego płacącego, chociażby dwa procent w skali roku jest niemalże niemożliwe. Przy tak nisko postawionej poprzeczce łatwo machnąć ręką i stwierdzić, że to bez sensu i lepiej zatrzymać gotówkę w domu. Czy to prawda?

Wbrew pozorom…

Niekoniecznie! Zauważmy jedną prawidłowość: pieniądze na lokacie zarabiają na siebie. Bardzo wolno, ale jednak nasze zyski rosną. Natomiast w przypadku zostawienia ich w przysłowiowej „skarpecie” ich oprocentowanie będzie wynosiło, jak można się zresztą domyślić: okrągłe zero. Nie mają one żadnego zysku. Co więcej, pieniądze, które mamy w rękach znacznie łatwiej się wydaje niż te skrzętnie ukryte na koncie bankowym.

A może jednak?

finalizacja umowy poprzez uścisk dłoniMimo tego, że przed chwilą napisaliśmy, że odsetki są świetnym udogodnieniem dla zarabiania pieniędzy, to nie uważamy, że posiadanie pewnej ilości banknotów w naszym domu nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, dziś dostęp do naszych pieniędzy jest bardzo ułatwiony, poprzez dostęp do kart płatniczych, aplikacji na smartfony, ułatwionych przelewów przez Internet i tak dalej, ale wszystko jednak może paść, a my zostaniemy bez pieniędzy. Systemy informatyczne banków mimo mnogości zasieków postawionych przez speców od IT są nadal podatne na awarie czy nawet ataki hakerów. W takich sytuacjach bankomat nie wypłaci naszej pieniędzy, co może być problematyczne.

Podsumowanie

Dziś powinniśmy traktować gotówkę jako formę zabezpieczenia na wypadek błędów banku, a nie jako pewnej opcji na oszczędzanie. Nie zapominajmy także, że polska złotówka nie jest aż tak silną walutą, więc jeżeli naprawdę chcemy trzymać gotówkę w naszym domu, lepiej zrobić to w postaci dolara amerykańskiego, funta szterlinga czy nawet złota.