Czy warto leasingować pojazdy?

rozmowy biznesowe

Gdybyśmy zapytali Was, z czym kojarzy się wam idea leasingu, to prawdopodobnie pomyślelibyście o formie finansowania np. samochodu przez małe i mikro przedsiębiorcy. Jednak nie możemy się sugerować tym myśleniem, gdyż z leasingu może skorzystać praktycznie każdy, także osoby fizyczne nieposiadający żadnej działalności gospodarczej. Czy taka forma jest opłacalna? Czy powinniśmy z niej skorzystać? Zastanówmy się nad tym razem!

Sprawa dla firm

kluczPrzede wszystkim, w waszych głowach na samym początku: po co miałbym brać samochód w leasing? Jeżeli mówimy o firmach, to sprawa jest dość prosta i jasna – jest to tańsze. W przypadku zdecydowania się na taką formę możemy sobie wszystko wliczyć w koszty prowadzenia działalności i pomniejszyć sobie podstawę opodatkowania! Innym bardzo ważnym punktem umowy leasingowej są wszelkie usługi dodatkowe. Obsługa zakupionej floty w postaci przeglądów, napraw, czy nawet sezonowej wymianę opon jest bardzo ważna dla klientów korporacyjnych, ceniących sobie kompleksową obsługę.

Co dla obywatela?

banknoty Euro o różnych nominałachA jak to jest dla przeciętnej osoby starającej się o leasing? Może on być praktycznie identyczny pod względem warunków. Co lepsze, to przy finalizowaniu tej transakcji istnieje znacznie mniejsza ilość koniecznych do zrealizowania formalności niż przy kupnie auta za gotówkę czy nawet najlepszej oferty kredytowej. W porównaniu do prowadzenia własnej działalności osoba fizyczna nie odczuje kompletnie żadnej korzyści podatkowej, gdyż nie odliczy żadnego wkładu własnego ani rat leasingowych. Jednak sam proces wygląda podobnie do kredytu, gdy zapłacenie ostatniej raty oznacza wykup samochodu na własność.

Podsumowanie

Firmy i instytucje zajmujące się leasingowaniem pojazdów chcą zmienić to, jak myślimy o naszym samochodzie. Przez wiele lat jedynymi możliwościami, jakie szary Kowalski brał pod uwagę, jest tylko kredyt bądź zakup za gotówkę. Tylko to daje nam poczucie, że jesteśmy prawdziwymi właścicielami danego dobra. Leasing to pewna forma abonamentu, mimo że nie sprawiająca, że nie jesteśmy oficjalnymi posiadaczami pojazdu, możemy bezproblemowo z niego korzystać.